Last changes:

  • 23/08/2012: chairs
  • 22/08/2012: additional information on lunches and the social event
  • 18/07/2012: minor changes to Session 3 and Session 7

Monday, 10 September: Workshop Day

Two affiliated workshops will take place in parallel on Monday: SASB 2012 and NSAD 2012.

The lunch will take place at La Flambée.

Tuesday, 11 September: SAS Day 1

8:15-9:00 – Welcome coffee

9:00-10:00 – Invited Talk 1: Jens Palsberg

Chair: Antoine Miné

Static Analysis of Parallel Languages.

10:00-10:30 – Coffee Break

10:30-12:30 – Session 1: Numerical Domains

Chair: Roberto Giacobazzi
  • Eric Goubault, Sylvie Putot and Franck Vedrine.
    Modular Static Analysis with Zonotopes.
  • Jacob M. Howe and Andy King.
    Polyhedral Analysis using Parametric Objectives.
  • David Cachera, Thomas Jensen, Arnaud Jobin and Florent Kirchner.
    Inference of Polynomial Invariants for Imperative Programs: A Farewell to Gröbner Bases.
  • Arnault Ioualalen and Matthieu Martel.
    A New Abstract Domain for the Representation of Mathematically Equivalent Expressions.

12:30-14:00 – Lunch at Le Brummel

14:00-15:30 – Session 2: Abstract Domains

Chair: Matthieu Martel
  • Tie Cheng and Xavier Rival.
    An Abstract Domain to Infer Types over Zones in Spreadsheets.
  • Aditya Thakur, Matt Elder and Thomas Reps.
    Bilateral Algorithms for Symbolic Abstraction.
  • Roberto Giacobazzi and Isabella Mastroeni.
    Making Abstract Interpretation Incomplete: Modeling the Potency of Obfuscation.

15:30-16:00 – Coffee Break

16:00-17:30 – Session 3: Parallel and Higher Order Programs

Chair: David Schmidt
  • Alejandro Sanchez, Sriram Sankaranarayanan, César Sánchez and Bor-Yuh Evan Chang.
    Invariant Generation for Parametrized Systems using Self-Reflection.
  • Parosh Abdulla, Mohamed Faouzi Atig, Yu-Fang Chen, Carl Leonardsson and Ahmed Rezine.
    Automatic Fence Insertion in Integer Programs via Predicate Abstraction.
  • Jan Midtgaard, Michael D. Adams and Matthew Might.
    A Structural Soundness Proof for Shivers's Escape Technique: A Case for Galois Connections.

Wednesday, 12 September: SAS Day 2

9:00-10:00 – Invited Talk 2: Shriram Krishnamurthi.

Chair: David Schmidt

Semantics and Analyses for JavaScript and the Web.

10:00-10:30 – Coffee Break

10:30-12:30 – Session 4: Loops and Symbolic Execution

Chair: Francesca Scozzari
  • Nicolas Halbwachs and Julien Henry.
    When the Decreasing Sequence Fails.
  • Sebastian Biallas, Jörg Brauer, Andy King and Stefan Kowalewski.
    Loop Leaping with Closures.
  • Joxan Jaffar, Vijayaraghavan Murali, Jorge A. Navas and Andrew E. Santosa.
    Path-Sensitive Backward Slicing.
  • Dimitra Giannakopoulou, Zvonimir Rakamaríc and Vishwanath Raman.
    Symbolic Learning of Component Interfaces.

12:30-14:00 – Lunch at Le Brummel

14:00-15:00 – Invited Talk 3: Dino Distefano.

Chair: Matthieu Martel

A Voyage to the Deep-Heap.

15:00-15:30 – Session 5: Pointer Analysis

Chair: Pietro Ferrara
  • Uday Khedker, Alan Mycroft and Prashant Singh Rawat.
    Liveness-Based Pointer Analysis.

15:30-16:00 – Coffee Break

17:00-Evening – Social Event at Honfleur

Departure to Honfleur. Free time to visit the town. Social dinner at the Le Bistrot du Port in Honfleur. Return to Deauville in the evening.

Thursday, 13 September: SAS Day 3

9:00-10:00 – Invited Talk 4: Gilles Barthe.

Chair: Francesca Scozzari

Computer-Aided Cryptographic Proofs.

10:00-10:30 – Coffee break

10:30-12:30 – Session 6: SAT Meets AI

Chair: Patrick Cousot
  • Julien Henry, David Monniaux and Matthieu Moy.
    Succinct Representations for Abstract Interpretation: Combined Analysis Algorithms and Experimental Evaluation.
  • Aws Albarghouthi, Arie Gurfinkel and Marsha Chechik.
    Craig Interpretation.
  • Vijay D'Silva, Leopold Haller and Daniel Kroening.
    Satisfiability Solvers Are Static Analyzers.
  • Aditya Thakur and Thomas Reps.
    A Generalization of Staalmarck's Method.

12:30-14:00 – Lunch at Le Brummel

14:00-15:30 – Session 7: Higher Order Programs

Chair: Antoine Miné
  • Peter Calvert and Alan Mycroft.
    Control Flow Analysis for the Join Calculus.
  • Ravichandhran Madhavan, G. Ramalingam and Kapil Vaswani.
    Modular Heap Analysis For Higher Order Programs.
  • Ruslán Ledesma-Garza and Andrey Rybalchenko.
    Binary Reachability Analysis of Higher Order Functional Programs.

15:30-16:00 – Coffee Break

16:00-17:30 – Session 8: Cost and Termination

Chair: Pietro Ferrara
  • Diego Esteban Alonso-Blas and Samir Genaim.
    On the Limits of the Classical Approach to Cost Analysis.
  • Hong Yi Chen, Shaked Flur and Supratik Mukhopadhyay.
    Termination Proofs for Linear Simple Loops.
  • Michael Emmi and Akash Lal.
    Finding Non-Terminating Executions in Distributed Asynchronous Programs.

Friday, 14 September: Workshop Day

The affiliated workshop TAPAS 2012 will take place on Friday.

The lunch will take place at La Flambée.

Web design © Antoine Miné 2011-2012
Crédits photos: OT Deauville - Patrice Le Bris